Історія

Історія


Наші корені важливі, тому що вони нагадують нам, як Бог привів нас звідти, де ми були, і як ми потрапили туди, де ми є зараз. Бог пише Його історію у кожному нашому житті. ІНСТЕ також має місце в Його історії.
IMG_2104

Ранні роки

ІНСТЕ розпочався як ідея, що Бог поклав у серце однієї жінки - доктора Леони (Янцен) Вендітті. У 1980 році д-р Я (як її люб'язно називали), академічний декан Коледжу Відкритої Біблії (штат Айова, США) зустрілася з директором Міжнародних Місій Церков Відкритої Біблії і поділилася думкою про написання теологічної освітньої заочної програми (ТЕЕ) для Іспанії. Директор Місій Пол Кенфілд погодився з тим, що Бог був у цьому плані, і щоб вона поїхала до Іспанії.
Д-р Леона Янцен (пізніше Вендітті) прибула до Іспанії у 1981 році, зосередившись на своїй першій місії: вивчити іспанську мову. Через рік ІНСТЕ (Теологічний Заочний Інститут іспанською мовою) народився. Перші дні були заповнені подорожами до груп у двох частинах Іспанії та написання уроків лише на тиждень попереду студентів. Зі зростанням ІНСТЕ, Бог привів багатьох присвячених, щоб працювали поруч. Вінс і Лоїс МакКарті прибули до Іспанії у 1983 році, і після вивчення іспанської мови вони працювали з д-ром Леоною у Мадриді.
У цій першій групі студентів ІНСТЕ був чоловік, обдарований євангеліст, який був пристрасним до учнівства і тим, хто отримав серце Леони. Нік Вендітті є жителем Нью-Йорку і навернувся до Господа в Іспанії. Протягом багатьох років він був активним у служінні в церквах по всій Іспанії: проповідував, навчав і євангелізував. У 1987 році Нік і Леона одружилися і разом вони присвятили своє життя місії учнівства та розвитку лідерства через ІНСТЕ в усьому світі.
У 1990 році подружжя Вендитті повернулися до США, щоб переробити ІНСТЕ для багатонаціонального впровадження. Нік отримав докторський ступінь у Школі міжкультурних досліджень Фуллерської духовної семінарії в Каліфорнії. У 1991 році, досі переробляючи матеріали, їм було запропоновано перекласти матеріали на англійську для використання у США. Переклад на англійську мову є основним моментом в історії ІНСТЕ, оскільки переклад англійською мовою послужив основою для подальшого перекладу матеріалів ІНСТЕ на більшість інших мов та був стимулом, який запустив ИНСТЕ в усьому світі.
У 1991 році преподобний Хуан Круз прибув до Каліфорнії, щоб навчатись як національний директор ІНСТЕ в Гондурасі, і у 1992 році розпочав там перші групи. Під керівництвом Хуана Круза ІНСТЕ поширився майже на всі латиноамериканські країни.
У 1996 році Національне відділення ІНСТЕ переїхало до штату Айова (США), також ІНСТЕ продовжує зростати не тільки в Сполучених Штатах, але й в усьому світі.

Роки розповсюдження

Введення ІНСТЕ в світ не було випадковою подією, воно було в серці подружжя Ніка і Леони Вендітті з моменту заснування ІНСТЕ. Завдяки серії спланованих Богом зустрічей у 1998 році Господь перевів ІНСТЕ у франкомовний світ через зусилля французького пастора та його дружини Герарда та Анжели Мойї та команди колег. Сьогодні франкомовних студентів ІНСТЕ можна знайти не лише у Франції, а й у Північній Африці та на багатьох франкомовних островах усього світу.
У 1995 році подружжя Вендітті зустріли угорського пастора Міхеля Гуйяша. Після короткої навчальної сесії пастор Гуйяш поділився цими словами: «Через рік ІНСТЕ буде в Угорщині!» Попри скептичний погляд, що це можна було реалізувати лише за один рік, наступного року вони мали в руках першу книгу ІНСТЕ на угорській мові! З того часу в Угорщині існували угорськомовні студенти не тільки з Угорщини, але й з України, Румунії та інших частин Європейського Союзу. У 2018 році ІНСТЕ Угорщини був націоналізованим, повністю очолюваним угорцями.
У 1997 році Господь поговорив з командою ІНСТЕ щодо російського перекладу матеріалів ІНСТЕ. Через угорців Бог запропонував молодому українському студенту Міші Товтіну розпочати переклад на російську мову. Це призвело до того, що місіонерку Теммі Свеілес відправили на запуск ІНСТЕ на угорській та російській мовах. Бог об'єднав команду в Україні, надаючи як кваліфіковану допомогу, так і фінанси для завершення перекладу повної програми ІНСТЕ як російською (1998 р.), так й українською (2002 р.) мовами. Теммі керує Національним бюро в Україні, а також виконує функції ІНСТЕ Регіонального Представника у Європі.
У 1996 році переклад матеріалів ІНСТЕ був розпочатий на двох філіппінських мовах: Себуано та Тагалогською. Господь також надав перекладачу, доктору Еліасу Дантасу, для перекладу матеріали ІНСТЕ 2002 року на португальській мові. Кілька років церква в Бразилії вивчала іспанську мову, але молилася, щоб одного дня вони могли вивчати ІНСТЕ їхньою власною мовою. Завдяки важкій роботі доктора Дантаса, їхні молитви отримали відповідь.
У серпні 2009 року в штат Орегон, відбувся Самміт Китайського Перекладу ІНСТЕ, що ознаменував офіційний початок служіння ІНСТЕ на китайській мові. Китайська мова - це третя найбільш розмовна мова в Сполучених Штатах та найбільш розмовна мова у світі.
У 2011 році розпочався ще один амбітний проект перекладу арабською мовою для груп, що навчаються у країнах, де їхні історії не можуть бути опублікованими, та, однак, ІНСТЕ може бути там!

Сьогодні та надалі

Сьогодні ІНСТЕ переходить від лідерів, засновників та авторів (д-рів Ніка і Леони Вендітті) до преподобного Ферміна Гарсіа. Фермін приходить до ІНСТЕ з серцем для наступного покоління, особливо в області технології, яка є мовою 21 століття. Він обдарований командою та Євангелією. Його пристрасть - воскреслий Спаситель, і ВСІ мають знати Його. Подружжя Вендітті продовжують служити в ІНСТЕ і працювати глобально.
На горизонті є декілька захоплюючих подій - одна з них є оцифрування. Успіхи в технології приносять як нові виклики, так і можливості для інсталяції. Нещодавно ІНСТЕ запустив власний додаток для студентів, лідерів та випускників ІНСТЕ. У міру того, як додаток буде розвиватися, це полегшить студентам ІНСТЕ можливість читати, вивчати і отримувати свої оцінки на своєму телефоні, планшеті або комп'ютері.
Вже зараз в усьому світі є групи ІНСТЕ, які повністю існують в онлайн-мережі. Безумовно, оцифрування у нашому повсякденному житті також приносить зміни в ІНСТЕ. ІНСТЕ має намір використати багато позитивних переваг оцифрування, щоб максимально ефективно виконувати нашу місію.